Blackjack Kuralları Nelerdir? 21 Oyununun Temel Kuralları Nelerdir?

Blackjack Kuralları Nelerdir

Blackjack Nedir?

Blackjack uzun yıllardan beri kumar ve eğlence sektöründe oynanan oyunlar arasında bulunmaktadır. Blackjack’in tarihi 18.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu dönemlerde insanlar kendi aralarında vakit geçirmek için oyunlar üretmeye başlamışlardır. Yahudi asıllı bir insan bu dönemde kendi bu oyunu geliştirmiştir. O döneme bakıldığında 52’lik deste ile oynanan birçok oyun bulunmaktadır. Ancak blackjack gibi bir oyun keşfedilememiştir. Oyunu geliştiren bu kişi bu oyunu ve bazı kuralları ve taktikleri belirledikten sonra bu oyunu ilk önce ailesi ile beraber arka bahçelerinde oynamaya başlamıştır. Oyun ilk önce bu aile arasında tutku ile oynanmıştır. Sonrasında ise oyun ilk önce bu bölgedeki insanlar tarafından oynanmaya başlanmıştır. Oyun bu bölgede de çokça sevildikten sonra bu bölgeyi de aşarak bütün dünya tarafından oynanan bir oyun haline gelmiştir. Blackjack kuralları da oldukça basittir. Bu oyunun bu kadar çok sevilmesinin sebepleri bulunmaktadır.

#
Casino Siteleri
Üyelik Bonusu
Puan
Siteye Git
1
3365 TL %100
5.0⭐
2
300 TL Bedava Bonus
4.9⭐
3
9999 TL %100
4.8⭐
4
10000 TL %200
4.7⭐
5
5000 TL %100
4.6⭐
6
6000 TL %100
4.5⭐
7
3400 TL %200
4.4⭐
8
1000 TL %100 Nakit
4.3⭐
9
5000 TL %100 Bonus
4.2⭐
10
1500 TL %100
4.1⭐
11
4444 TL %100
4.0⭐
Blackjack Kurallari Nelerdir
Blackjack Kurallari Nelerdir
  • Akıl oyunu olması.
  • Şans faktörünün akıl ile daha aza indirilebilmesi.
  • Belirli bir düşünce sisteminin olması.
  • Kişiler bazında değil genellikle kurpiyere karşı oynanması

Yukarıda sayılan maddeler incelendiğinde oyunun belirli bir düşünce sistemi vardır. Bu sistemin temeli elinizde bulunan ve diğer oyuncu ve kasaya verilen kartları görerek bir daha ki kartın büyük mü yoksa küçük mü geleceğini tahmin etmektir. En maddede söylenen durum ise genelde kumarhane ortamlarında ya da sanal kumar oynama imkan veren sitelerde gözlenmektedir. İstenildiği taktirde oyun bire bir bir şekilde de oynanabilmektedir. Bu tarz durumlarda kasa faktörü ortadan kalkmaktadır. Oyun genel olarak Mohio gibi sağlam oyun yapımcıları tarafından hazırlanmakta ve sitelere sunulmaktadır.

Blackjack Kuralları Nedir ve Nerelerde Oynanır?

Blackjack oyuncuların istediği her ortamda oynanabilmektedir. Ancak oyun genellikle kumarhanelerde oynanmaktadır. Ancak bizim ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede kumarhanelere yasaklar getirilmiştir. Ancak bu soruna da teknoloji çare bulmuş ve sanal kumar sitelerini getirmişlerdi. Bu siteler sayesinde blackjack istenildiği gibi her ortamda oynanabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi blackjackin sabit bir oynanma alanı bulunmamaktadır. Reel oyun alanında sadece 52’lik bir kağıdın bulunması yeterlidir. Sanal ortamda ise birçok site üzerinden giriş sağlanabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu seçilen sitenin güvenilirliğidir.

Siteye Kaydol

Blackjak Kuralları

Blackjack oyununun belirli kuralları bulunmaktadır. Oyun tek deste üzerinden oynanmaktadır. Oyuncu sayısı konusunda da oynanılan yere göre farklılık göülebilmektedir. Bazen 3 bazen 5 bazende 7 olabilmektedir. Bu tamamiyle oynanan yere bağlıdır. Oyun kurpiyerin oyunculara ve kendine kart dağıtması ile başlamaktadır. Herkese toplam 2 kart dağıtılır. Sonra ki aşamada oyuncular ellerinde ki sayının 21’e yakınlık durumuna göre ek kart alabilirler ya da o kartta durabilirler. Burada oyuncu insiyatifine bırakılır. Ancak kasa 16 rakamını geçmemiş ise kesinlikle bir kart daha çekmek zorundadır. Burada ki bu sayılar sayılırken bilinmesi gereken ise kartların üzerinde yazan numaralar ile onların puan değerleri eşittir. Kız,papaz ve joker ise oyun içerisinde 10 puan değerindedir. Burada en önemli kart as dır.

As ilk 2 kağıtta geldiği taktirde 11 puan olarak hesaplanmaktadır. Ancak 16 dan büyük sayılarda çekildiğinde ise sayı değeri olarak 1’dir. Bunun sebebi ise 16 yı geçmesi durumunda eğer as çekilirse normal değerlerde hesap edilecek olsa idi 11 eklenmesi halinde sayı bir anda çok büyümektedir. Bunu engellemek için bunun sayı değeri 1 olarak alınmaktadır. Oyun içerisinde başka bilinmesi gereken kural ise blackjack durumudur. Bu durumda elden verilen ilk 2 kağıdın toplamının 21 gelmesidir. Bu durumda kartların sahibi direkt olarak oyunu kazanmış sayılır. Ancak bu el iki kişiye aynı anda gelirse iki oyuncuda kazanmış sayılır. Bir diğer detay ise oyundaki kartların sonradan 21’e ulaşması. Bu tarz durumlarda sonradan 21 e ulaşılırsa el blackjack sayılmaz eğer en iyi el oyuncuda olursa sadece kazanmış olur.