Tavla Kuralları – Tavlada Kazanmak İçin Önemli Taktikler

Tavla

Tavla insanlık tarihinin en eski oyunları arasında bulunmaktadır. Oyun ilk keşfedildiği dönemlerde şimdiki oynanıldığı tarzda bir oyun olarak görülmemelidir. Daha çok yontma taşlarla beraber oynanılmakta ve basit bir şekilde zaman geçirme fikri ön planda bulunmaktadır. Ancak zamanla her şeyde olduğu gibi tavlada da gelişmeler ortaya çıkmış ve şimdi tavla ortaya çıkmaya başlanmıştır. 19.yüzyıla gelindiğinde tavla artık birçok yerde oynanmaya başlanmış ve insan hayatına dahil olmuştur. Ancak şimdi ki döneme bakıldığında ise tavlanın telefonlardan tabletlerden oynandığı görülmektedir. Bu gelişmeler ile tavla oynayan kişi sayısında büyük artış gözlenmiştir. Bu yazımızda da bilinmesi gereken tavla kuralları hakkında bilgilendirme yapacağız.

#
Casino Siteleri
Üyelik Bonusu
Puan
Siteye Git
1
3365 TL %100
5.0⭐
2
300 TL Bedava Bonus
4.9⭐
3
9999 TL %100
4.8⭐
4
10000 TL %200
4.7⭐
5
5000 TL %100
4.6⭐
6
6000 TL %100
4.5⭐
7
3400 TL %200
4.4⭐
8
1000 TL %100 Nakit
4.3⭐
9
5000 TL %100 Bonus
4.2⭐
10
1500 TL %100
4.1⭐
11
4444 TL %100
4.0⭐
Tavla Kurallari
Tavla Kurallari

Tavla Kuralları

Tavla kendine has bir oyun tahtasında oynanmaktadır. 15 beyaz 15 siyah taş burada oyun kuralına göre dizilir. 2 oyuncu ellerinde bulunan zarı atarlar ve büyük olan oyuna başlar. Oyunun temel prensibi kendi belirlediğiniz alana hepsini toplamak ve buradan onları almak. Bu alan belirleme işi oynayan oyuncular arasında değişmektedir. Bazı oyuncular sağdan sola bazıları ile soldan sağ olacak şekilde oynamaktadır. Oyun büyük zarı atan tarafından başlatılır ve atılan zardaki numaralara göre pullar hareket ettirilir. Örneğin 5 ve 3 geldi sizin yapmanız gereken ya farklı 2 taşı 3 ve 5 oynamak ya da tek bir taşı toplam 8 adım ilerletmek. Burada bilinmesi gereken pullar hareket ettilirken rakibin pulları üstünden geçilebilir ancak örnek de olduğu gibi 3 veya 5 adım ilerde rakibin pulu bulunuyorsa o el oynanmaz. Oyunda ki pullar belirlenen alana getirildikten sonra yapmanız gereken zar atarak gelen sayılarda bulunan pulları elinize almanızdır. Oyun önündeki pulları ilk alan oyuncu tarafından kazanılmış olur.

Mars

Tavlada eğer karşınızdaki rakip hiç pullarını almadan önünüzdeki pulları toplarsanız karşı tarafı mars etmiş olursunuz. Bu durum genel puan skoruna 2 olarak eklenmektedir.

Siteye Kaydol

Kırma

Tavlada en çok duyulan kelimelerden biridir. Pullar tavlada belirli çizgilerde bulunmaktadır. Eğer bir pul tek başına bir çizgide bulunuyorsa rakip attığı zar ile o tek pulun üstüne gelirse onu kırar. O taşı tekrar oyuna sokabilmek için oyun size geldiğinizde zar atmanız ve gelen sayılardaki numaraların rakibin pul topladığı bölgede boş olması gerekir.

Tavla İçin Önemli Taktikler

Nexus Guard gibi firmalarla desteklenen online tavla oyunlarının da bilinmesi gereken özel taktikleri varıdr. Tavla oynamadan önce nasıl kapı alacağınızı bilmeniz gerekir. 6 4 gibi 4 2 gbi basit kapılarını bilmeniz önemlidir. Bunun dışında sizin pulları toplamaya çabaladığınız bölgede kapı oluşturmanız gerekir. Çünkü rakibin taşın kırarsanız sizin bölgenize giremez ve oyunu hep kendiniz oynarsınız. Bunun dışında zar takibini iyi yapmanız gerekir. Oyunda elinizden geldiği kadar açık bulundurmamaya özen gösterilir çünkü kırılmak bazen kötü olabilmektedir. Tavlanın temel prensibi taşları kendi bölgenize toplamak olduğu için pulları sağlam ve hızlı bir şekilde içeri toplamanız gerekir. Tavlada zar atmak şans işi olsa da attığınız zamanlarda kapı yapmanız size galibiyeti getirilir.